DHL ile Yurtdışından Malzeme Getirtme Serüveni

Banggood.com alışveriş sitesinde uygun fiyata gördüğüm CNC tezgahını almaya karar verdim.Malzemeyi sökülü bir şekilde gönderiyorlardı.Kargo seçeneklerinde free-ship ücretsiz 15 günde ve bunun yanında 2 TL karşılığında 5 günde Hızlı gönderi seçeneği vardı.Bende 2 TL karşılığında hızlı gönderiyi seçtim ama DHL ile gönderileceğini bilmiyordum.Ve sıkıntı olması durumunda istenilen belgeleri önceden hazırladım.(Kategori 3 belgeleri)

Cep telefonuma mesaj geldi “Gönderiniz DHL ile yola çıktı” diye. Beynimden kaynar sular boşaldı.Resmen kumar oynamışım dedim kendi kendime.Forumlarda DHL ile gelen gönderileri araştırdım.%90 ‘ı problem yaşıyor veya malzemesini gümrükte bırakıyordu.

2 gün sonra malzemenin ülkeye girdiğine ve gümrük muayenesi geçirdiğine dair mesaj aldım.Çıkan muayene sonucu ise “Gönderiniz gümrüğe tabidir.” Bu ne demek? Bu sopa gümrük memurunun elinde senin gönderin ticari kategoride ise devletin malı oluyor veya biraz uğraşarak geri gönderme ihtimali var.Bunların hepsi gözümün önünden birkaç saniye içerisinde geçti.

Sakin olup hemen DHL gümrük görevlisini aradım.Benden; malzemeyi aldığım sayfanın görüntüsünü ve yetki belgesi istedi. Bu belge görevlinin sizin mail adresinize atacağı dosyada mevcut.Bunları önceden hazırladığım için doldurdum.Paket içeriği bölümünde ise 5 kalemden fazla ise ayrı sayfa ek yapın diyor.Paket içeriği montajlanmamış malzeme olduğu için en ince ayrıntısına kadar yazdım.23 kalem malzeme oldu.Formda yazan mail adresine dosyalarımı gönderdim.Ve gönderim diye aradım.Mailin geldiğini ve gümrük işlemleri sonucu size dönüş yapacağız, eğer gümrükten geçerse %20 ücret ödemeniz gerekiyor ve 23 kalem malzeme çok olduğu için geçmeyebilir dediler.Ertesi gün mail adresime mesaj geldi “Gümrük çekim işlemleri tamamlandı”. Bu gümrükten geçti demek.DHL online ödeme sisteminde %20 tutarı (140 TL)ödedim.Ve pakedi gönderdiler.Paket yanlışlıkla Konya’ya gitmiş.Aradılar doğru adresi verdim.Paket son durağa geldi bir sahur vakti eşimle beraber CNC tezgahının kurulumunu tamamladık.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s